top of page
חיפוש
  • יעל חביב

ארוחה משפחתית- ומי לא בא?!

ארוחות משפחתיות

פעם, כשהיינו הורים צעירים והאוכל היה חלק משגרת יומנו העמוס, לא תמיד היינו רואים בו תענוג גדול או שמחה… מכוח היום היינו יושבים לאכול, מחכים שיגמר שנוכל לנקות, לגמור את היום וללכת לישון.

כאשר הילדים גדלו והארוחות המשותפות התמעטו גילינו געגוע עז לשבת שוב עם הילדים שלנו, להביט בהם, להקשיב להם וסתם להיות במחיצתם.

כאשר הם בגרו ועזבו את הבית לא הבנו כיצד לא הוכרנו כל שניה ורגע במחיצתם.

הביקורים השבועיים שלהם לא תמיד הספיקו לנו וכמה שמחנו שבאו והתעצבנו כשהלכו, עד לביקור הבא…

לארוחה המשפחתית דגש חזק על ליכוד וחיבור בין בני המשפחה.

לא אחת, מטפלים משפחתיים, מבקשים ממשפחה לפנות זמן ארוחות משפחתיות משותפות.

היכולת לשבת ביחד, המקום מרוכז, סביב אותה הנקודה, לרוב ללא פלאפונים (כי הידיים תפוסות..) ועם ריכוז וקשב מלאים.

במהלך השנים מצאנו שקשה לנו יותר ויותר להתארגן לארוח של הרבה אנשים. הבישול היה קשה יותר, סידור השולחן לפני ואחרי גררו כאבים בגוף וכך מצאנו שהארוחות המשפחתיות הלכו והתמעטו.

לא מעט מטופלים שלי מדווחים שזה אחד הדברים הקשים ביותר עבורם. חוסר היכולת שלהם לאגד את כל המשפחה סביב שולחן אחד.

לאורך הזמן אספתי כמה נקודות שיכולות להקל על מושג הארוח ולאפשר למבוגרים שביננו לשמור על התכנסות משפחתית שמעשירה את ליבנו וממלאת את רגשותינו.


10 עצות זהב למפגש משפחתי :


1.ארוחה משפחתית יכולה להיות גם התכנסות, קפה ועוגה, כל אחד מביא נשנוש קטן, להזמין אוכל. נכון שכולם אוהבים את האוכל המשפחתי, אבל….


2.התכנסות משפחתית לא חייבת להיום בערב. לכאורה, יום שישי בערב הוא זמן ההתכנסות. אפשר לחשוב ביחד על זמן אחר שיכול להתאים ולהקליל את האוירה.. יום שבת בצהריים, יום חמישי אחר הצהריים, רגע לפני סוף שבוע... אולי אפילו איזה בוקר:-)


3.כל משפחה והזמנים שלה.נסו לייחד את המפגשים בתכנים שתביאו מראש. לקרוא סיפור מעניין ביחד ולדון עליו, להביא חידות חמיצר למינהן ולאתגר את הסובבים, לחשוב על משחק משפחתי כזה או אחר. האוכל יהיה במפגש כזה משהו שולי והחוויה תהיה עצומה.


4.בעידן הוואטסאפ וההודעות - נסחו הזמנה יפה ושילחו בקבוצה המשפחתית. אני חושבת על עצמי כמה כייף יהיה לי לקבל הזמנה אישית לקפה ועוגה אצל אהובי נפשי.


5.זיכרו- אתם מזמינים ומי שיכול לבוא - בא! לא תמיד זה נוח ומסתדר להגיע, אבל כל עוד אתם תזמינו ותשדרו שביתכם פתוח- יגיעו גם יגיעו אליכם.


6.תבקשו להצטלם! אתם רוצים זכרונות ממפגשים, לעקוב אחרי ההתפתחות של בני המשפחה, להביט בהם באהבה ולשמור אותם קרוב לליבכם. בעידן הטכנולוגי כיום כל כך לייצר אלבום תמונות משפחתי ולשמור את מפגשי החסד האלה שידרבנו לקראת המפגש הבא.


7.תבקשו עזרה. אתם רוצים להפגש אך המעמסה מקשה עליכם? תלמדו להעזר בבני המשפחה. תופתעו לראות כמה הם ישמחו לעזור והעיקר להפגש.


8. אפשרו לבאים אליכם להרגיש בבית. נסו להתאים את המרחב לגילאי הילדים , הנכדים, הנינים... הימנעו מלאסור דברים (אלא אם הם מסכנים ומסוכנים...), המנעו מהערות (תתאפקו!!!), תצחקו ותשדרו שמחה- זה ידרבן אותם לבוא שוב כשהם יראו כמה בואם משמח אתכם!


9. כשבאים אליכם תנסו להשאיר את התלונות בצד... נכון, לא פשוט להזדקן- אבל זה לא למפגש הזה.


10.אחרי שכולם הלכו- תשלחו הודעה, תתקשרו, תגידו תודה שבאו וכיבדו אתכם בנוכחותם. תספרו להם כמה היה לכם טוב וכמה תשמחו שיבואו עוד..


יש עוד הרבה עצות טובות!

אני מזמינה אתכם להוסיף ולשתף כך שכולנו נהנה!!


תהנו מהמפגש המשפחתי הבא שלכם.
גם פופקורן וסרט יכול להיות מפגש משפחתי
גם פופקורן וסרט יכול להיות מפגש משפחתי


96 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page